Tilstrekkelig tilgang på oksygen er helt nødvendig for at laks i oppdrett skal vokse godt og ha god velferd, men kunnskapen om laksens oksygenbehov har vært mangelfull. I doktorgradsarbeidet har hun blant annet kartlagt laksens oksygenbehov med tanke på fôrinntak og vekst, undersøkt ved hvilket nivå laksen blir fysiologisk stresset og i hvilken grad laks kan tilpasse seg perioder med suboptimale oksygennivå (kalt hypoksi).
Avhandlingen baserer seg på tre karforsøk med laks (0.2 -1 kg). I de to første forsøkene ble det fokusert på en situasjon som kan oppstå i oppdrettsanlegg på sensommer/høst når laksens oksygenforbruk er høyt. Når tidevannstrømmen snur (ca. hver 6. time), kan vanngjennomstrømmingen og oksygentilførselen til merdene bli for lav. I forsøkene ble laksen utsatt for slike hypoksiperioder (2 t hver 6. t) av ulik alvorlighetsgrad (40-70% O2) ved 16 °C. Laksens appetitt, fordøyelse, vekst og fysiologiske tilstand ble observert, og grenseverdier for redusert vekst og fysiologisk stress ble bestemt. Evnen til å tilpasse seg hypoksi ble undersøkt ved å sammenligne den akutte responsen med responsen etter langvarig tilvenning (21-68 dager). Det siste forsøket fokuserte på effekten av temperatur (6-18 °C) på laksens fôrinntak, oksygenforbruk og den kritiske oksygenmetningen, dvs. grenseverdien for fysiologisk stress.
Resultatene tyder på at laksens vekst reduseres dersom oksygennivået faller under 70% O2 ved 16 °C, og at fysiologisk stress oppstår ved O2< 60%. Tilpasning endrer ikke grenseverdiene, men de negative effektene reduseres over tid som følge av at stressresponsen nedreguleres og at laksen spiser mer i perioder med gode oksygenforhold. Vannets temperatur er imidlertid viktig for hvor grensene går: den kritiske oksygenmetningen økte eksponentielt når temperaturen økte fra 6 til 18 °C. Doktorgradsarbeidet har bidratt til en økt forståelse av hvordan laksens vekst og velferd påvirkes av oksygensvingninger i oppdrettsmerdene.
Personalia:

Tidspunkt og sted for disputas:
30.10.2012, kl. 10:15. Auditoriet, VilVite, Thormøhlensgate 51, 5006 Bergen.
Prøveforelesning over oppgitt emne: ”Dead zones- causes and consequences of increasing ocean hypoxia”. ble avholdt 3. oktober.