Gå til hovedinnhold

Fiskebestander før og nå: Fra nostalgisk kystkultur til dagens realiteter


en sommerkledd folkemengde står på land og venter på en båt

Klipp fra filmen Havfolket som har premiere første halvdel 2026. Foto/ill.: Birkeland/Romsdalsmuseets fotoarkiv

Dato 10. april 2025 14:15 - 16:00
Sted Storsalen, Nygårdsgaten 5, Bergen

Torsdag 10. april er det påfyll til alle sanser for deg som er glad i film, fisk og forskning. 

Målet er å bli litt klokere på hvordan det egentlig står til med de viktigste fiskebestandene. Kanskje vi endelig får svaret på om alt var bedre før. Eller ikke.  

Arrangementet begynner med utdrag fra «Havfolket – en kjærlighetserklæring til kystfolket». Produsent og regissør Elisabeth Kleppe forteller om jakten på filmskatter, og hva filmklipp om kystfolket kan lære oss om vår historie, kultur og samtid.
Filmen, som har premiere neste år, skildrer blant annet kystkvinnene, sjømannslivet, fiskernes harde slit i jakten på havets gull, kystfolkets betydning i oljehistorien, tidlig oppdrettsvirksomhet og livet på havet og langs kysten så langt tilbake det fins filmklipp.

Etter en kort pause lander vi i 2025 igjen og spør: Var det mer fisk i havet før – eller levde vi i bare i lykkelig uvitenhet fordi det var fangster i overflod?

Vi ser på utviklingstrender i fiskeriene, diskuterer hvordan det egentlig står til med fiskebestandene våre – og om den kaotiske verdenssituasjonen er det som skal til for at sild og makrell kommer på moten igjen. Samtalen er ledet av mangeårig fiskeriblad-journalist Kjersti Sandtorv.

De som deltar er: 

  • Geir Huse, forskningsdirektør for marine økosystemer og ressurser på Havforskningsinstituttet
  • Katja Enberg, professor på UiB og nestleder for Institutt for biovitenskap 
  • Kristian Sandtorv, fiskebåtreder og styreleder i Pelagisk forening

Arrangementet skjer i samarbeid mellom Havforskningsinstituttet og UiB i anledning One Ocean Week.